پلاستوفوم که نام آن پلی استایرن انبساطی می باشد پلیمر سفید رنگی می باشد که کاربرد های متفاوتی دارند و از آن ها به عنوان عایق صدا و حرارت استفاده می شود . بیشتر مردم آن را با نام یونولیت می شناسند .

در این مقاله بیشتر در مورد پلاستوفوم و جزئیات مربوط به آن می پردازیم .

پلاستوفوم چیست ؟

پلاستوفوم که با نام یونولیت نیز در بین مردم شناخته می شوند ماده ای سبک می باشد که طی فرآیند های شیمیایی تولید می شود . با ریختن مواد پلی استایرن در داخل قالب و در طی فرآیند انبساط پلاستوفوم تولید می شود . چگالی پلی استایرن بسیار پایین می باشد اما با این وجود یک عایق مناسب در برابر حرارت ، صدا و رطوبت می باشد . پلاستوم ها دارای انواع متفاوتی می باشند و ساختار پلاستوفوم معمولی با پلاستوفوم های ساختمانی متفاوت می باشد . پلاستوفوم ساختمانی برای این که در ساختمان ها به کار برده شوند باید دارای ویژگی ها و مزایای زیادی باشند .

این پلاستوفوم ها در برابر آتش مقاوم می باشند و اصطلاحا کند سوز می باشند و عاری از هر گونه مواد سمی و خطرناک می باشند . از نوعی پوشش نسوز در ساختار پلاستوفوم ساختمانی استفاده می شود که تا 20 دقیقه مقاومت در هنگام وقوع آتش سوزی از خود نشان می دهند . در صورتی که این محصول مرغوب و با کیفیت باشد مقاومت خوبی در برابر آتش از خود نشان می دهند  و زمانی که در معرض حرارت قرار می گیرند ، همانند پلاستیک مذاب آب شده و پیشروی می کند و خود به خود خاموش می شوند . در صورتی که نمونه ی نامرغوب و غیر استاندارد آن ها همچون بنزین عمل می کند و به سرعت مشتعل می شود .

در مورد پلاستوفوم ها باید این نکته را در نظر گرفت که باید بعد از 48 ساعت پس از تولید به دلیل وجود گازهای سمی در آن ها مورد استفاده قرار گیرند .

کاربرد پلاستوفوم

پلاستوفوم در شکل های مختلفی تولید می شوند که  تولید در شکل بلوک های ساختمانی از جمله ی آن ها می باشد .  از مهمترین ویژگی بلوک های پلاستوفوم ها می توان به وزن کم آن ها و مقرون به صرفه بودنشان اشاره کرد که وزن هر کدام از آن ها حدودا 15 کیلوگرم می باشد و در نتیجه به کار بردن آن ها در ساختمان ها موجب می شود تا وزن ساختمان به میزان زیادی پایین آورده شود . همچنین این محصولات به عنوان عایق های حرارتی ، رطوبتی و عایق صوتی به کار برده می شوند . از آن ها به منظور عایق حرارتی هم می توان در داخل ساختمان ها استفاده کرد و هم در بیرون ساختمان ها به کار برد .

عایق کاری دیوارهای دو جداره ، عایق بندی سقف های مسطح و شیب دار ، عایق کاری نمای بیرونی ساختمان ، عایق کاری نمای داخلی ساختمان ، عایق کاری سقف و کف ساختمان در سرد خانه ها و روف گاردن از جمله کاربرد های عایق پلی استایرن می باشد . علاوه بر موارد گفته شده از پلاستوفوم ها می توان در ساخت ماکت و تابلو های تبلیغاتی نیز استفاده کرد .

ساخت ساندویچ پانل ها از دیگر کاربرد های جدید پلی استایرن می باشد .

پلی یورتان ماده ای می باشد که در ساخت ساندویچ پانل ها به کار برده می شود . با وجود این که عایق پلی استایرن از خواص کمتری نسبت به عایق پلی یورتان برخوردار می باشد ، اما در صورتی که در بین دو ورق قرار بگیرد از خاصیت عایق خوبی بر خوردار خواهد بود . به کاربردن پلی استایرن به جای پلی یورتان از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه می باشد .

پلاستوفوم

ویژگی های پلاستو فوم

  • غیر قابل اشتعال بودن از جمله مهمترین ویژگی های پلاستوفوم ها می باشد .
  • از دیگر ویژگی آن ها سبک بودن بلوک های پلاستوفوم می باشد که موجب می شود تا سازه های ساختمانی تا حدود 200 کیلوگرم وزن سبکتری داشته باشند . سهولت در برش زدن آن نیز از جمله ویژگی های پلاستوفوم ها می باشد .
  • بلوک های ساختمانی پلاستوفوم نسبت به بلوک های سفالی راحت تر نصب می شوند و سرعت اجرای بالاتری دارند . به کار بردن این بلوک ها می تواند تا میزان زیادی مقاومت ساختمان ها را افزایش دهد . از دیگر ویژگی آن ها  کاهش ضخامت کف طبقات به دلیل قابلیت عبور تاسیسات از داخل بلوک های پلاستوفومی می باشد .
  • استفاده از بلوک های پلاستوفومی در ساختمان به دلیل دوام بالایی که دارند موجب بالا بردن مقاومت ساختمان ها تا میزان زیادی می شوند و موجب می شوند تا ساختمان ها در برابر زلزله مقاوم باشند . به کار بردن آن ها در ساختمان سازی همچنین موجب صرفه جویی به میزان 20 درصد در مصرف میلگرد و آهن آلات و همچنین مصرف تیرچه های بتنی که در سقف به کار برده می شود ، می  شوند .
  • خاصیت عایق بودن در برابر صدا ، حرارت و رطوبت از ویژگی های بارز و مهم این متریال می باشد که آن ها را به متریالی مناسب برای ساختمان سازی تبدیل نموده است .
  • بلوکهای پلاستوفوم در برابر یخ زدگی نیز مقاوم می باشند به کار بردن آن در ساختمان سازی ها هزینه های ناشی از قالب بندی سقف را کاهش می دهد .
  • نداشتن نخاله ساختمانی در استفاده از این محصولات از نکات مثبت آن ها می باشد . صرفه جویی تا میزان 15 درصد در مصرف بتن و مقاوم بودن در برابر نفوذ حشرات و جانواران موذی از دیگر خصوصیات پلاستوفوم ها می باشد .

جهت سفارش ساخت قالب یونولیت و یا دریافت مشاوره رایگان در ارتباط با یونولیت گرمایش از کف با شماره ۰۹۱۴۱۰۰۶۶۷۹ تماس داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

15 − 9 =

فهرست