سبک و مطبوع یونولیت در ابعاد مختلف موجود است و می توان آن را به گونه ای شکل داد که تقریباً برای هر پروژه صنایع دستی مناسب باشد. این ویژگی ها است که آن را به یک محصول عالی برای استفاده در انواع هنرها و صنایع دستی تبدیل می کند. در اصل، یونولیت بیشتر از کارهای هنری بود. در واقع در ابتدا برای پروژه های عایق کاری و ساخت سد آب ساخته شد. آیا تا به حال واقعا به آن نگاه کرده اید؟ شاید متوجه شده باشید که این فوم چقدر ساده و خسته کننده است، به همین دلیل است که رنگ آمیزی فوم بسیار ایده آل است! این مقاله شما را با همه چیزهایی که باید بدانید، از نحوه رنگ آمیزی فوم پلی استایرن گرفته تا استفاده از رنگ آشنا می کند.

یونولیت چیست؟

علیرغم آنچه بسیاری از مردم فکر می کنند، فوم سفید متخلخلی که ممکن است با آن آشنا باشید، فوم یونولیت نیست. یونولیت که به آن “Blue Board” نیز گفته می شود، نام تجاری یک محصول عایق تولید شده توسط Dow Chemicals است. از فوم پلی استایرن اکسترود شده سلول بسته (XPS) تشکیل شده و از استایرن ساخته شده است. سپس استایرن به پلی استایرن تصفیه می شود و یک هیدروفلوئوروکربن اضافه می شود. پس از یک فرآیند انبساط، تخته یونولیت آماده نصب است.

احتمالاً از خود می‌پرسید که اگر از نظر فنی فوم یونولیت نباشد، فوم سفید و دارای هوا چه نامی دارد. آنچه شما به آن فکر می کنید EPS، فوم پلی استایرن منبسط شده است. این محصول از 95 درصد هوا تشکیل شده است و یک همراه عایق ایده آل برای قمقمه قهوه، بسته بندی و پروژه های ساختمانی صنعتی نیز بوده است.

اگر هنوز در مورد تفاوت بین XPS و EPS سردرگم هستید، این ممکن است کمک کند. فوم XPS با افزودن چندین عامل شیمیایی به استایرن ساخته می شود که سپس به شدت تحت فشار منبسط می شود تا یک قطعه جامد – معمولاً یک تخته یا آجر – تشکیل شود. از سوی دیگر، فوم EPS از کره های پلاستیکی ریز و پلی استایرن ساخته شده است که به شدت با هوا به اشکال مختلف منبسط شده است. نوع فومی که معمولاً برای نقاشی استفاده می کنید احتمالاً EPS است، در حالی که فوم XPS معمولاً برای مصالح ساختمانی استفاده می شود.

یونولیت چیست؟

ممکن است مطمئن نباشید که فوم پلی استایرن دارید یا محصول فوم پلی استایرن. برای بررسی، به سادگی به دنبال کلمه “Styrofoam” در پشت یا پایین کالای خود باشید. از طرف دیگر، ممکن است یک لوگوی Dow Chemical پیدا کنید. هیچ یک از محصولات به طور سنتی قابل بازیافت یا تجزیه زیستی نیستند، اگرچه می توانید آن را در ظروف خاصی بازیافت کنید. فوم پلی استایرن را می توان در یک فرآیند گرمایش سخت قرار داد و در آنجا به گلوله های جامد پلی استایرن تبدیل می شود. سپس این گلوله ها را می توان به اقلامی مانند قاب آینه، چوب لباسی و بسته بندی مواد غذایی تبدیل کرد.

آیا رنگ ترجیحی برای رنگ آمیزی یونولیت وجود دارد؟

ممکن است با خود بپرسید آیا می توانید فوم را رنگ کنید؟ پاسخ بله است! بهترین بخش در مورد نقاشی Styro این است که امکانات بی پایانی برای خلاقیت وجود دارد. همانطور که فرآیند نقاشی Styro می تواند سرگرم کننده باشد، استفاده از بهترین محصولات ممکن برای این کار بسیار مهم است. در غیر این صورت به فاجعه منجر می شود.

یکی از جنبه های مهم انتخاب نوع رنگ مناسب است. همه رنگ های یونولیت یکسان ایجاد نمی شوند و برخی از رنگ ها اصلا قابل استفاده نیستند. در واقع اگر رنگی فوم پسند باشد، آن را در توضیحات محصول ذکر خواهد کرد.

ما انواع مختلفی از رنگ‌های فوم را آزمایش کرده‌ایم و می‌توانیم به این نتیجه برسیم که بهترین رنگ‌ها برای یونولیت، اکریلیک و پایه آب هستند. اینها دو نوع رایج رنگ هستند، بنابراین هرگز در یافتن رنگ مورد نیاز خود شکست نخواهید خورد.

به یاد داشته باشید که یونولیت از پلاستیک و روغن ساخته می شود. اگر از رنگی استفاده کنید که به طور خاص برای آن ساخته نشده است، مانند رنگی با مواد شیمیایی که بر ضد روغن ها کار می کند، نتایج می تواند فاجعه بار باشد. بنابراین، باید از استفاده از رنگ‌های دارای حلال خودداری کنید، زیرا این نوع رنگ‌ها کف را از بین می‌برند و پروژه خلاقانه شما را بی‌فایده می‌کنند. خواندن برچسب به جلوگیری از هر گونه اتفاق بزرگ کمک می کند.

رنگ پیشنهادی یونولیت

دستورالعمل نحوه رنگ آمیزی یونولیت

همانطور که ممکن است تا به حال متوجه شده باشید، رنگ آمیزی یونولیت می تواند کمی دشوار باشد اگر قبلاً آن را انجام نداده اید. با این حال، ما تمام حدس و گمان ها را برای شما از روند حذف کرده ایم! تنها کاری که باید انجام دهید این است که دستورالعمل های ساده ما را دنبال کنید تا به سرعت نحوه رنگ آمیزی فوم فوم را یاد بگیرید

آماده سازی منطقه خود و استفاده از مواد صحیح

قبل از شروع هر پروژه ای، باید سطح خود را آماده کنید و مواد مناسب برای کار را جمع آوری کنید. همین امر در مورد رنگ آمیزی یونولیت نیز صدق می کند. مطمئن شوید که مقدار زیادی روزنامه، برزنت یا لباس های کهنه و پارچه های کهنه برای پوشاندن هر سطحی دارید. شما نمی خواهید رنگ، بتونه یا درزگیر بر روی برخی موارد خاص استفاده کنید، بنابراین مطمئن شوید که آنها به درستی پوشانده شده اند. برخی از مواردی که ما برای آماده سازی پروژه و منطقه خود توصیه می کنیم عبارتند از:

 • یک قلم مو مناسب
 • رنگ اکریلیک یونولیت، آستر و درزگیر انتخابی شما
 • برس فوم در اندازه های مختلف
 • لیوان ها و بشقاب های کاغذی یا پلاستیکی
 • روزنامه یا برزنت
 • کاغذ سنباده ریز

برای استفاده از بتونه، از برس فوم یا قلم موی انتخابی خود استفاده کرده و با یک لایه اول بسیار نازک شروع کنید. بعد از اینکه اجازه دادید اولین لایه نازک کاملاً خشک شود، می‌توانید محصول فوم را به آرامی سمباده بزنید. با این کار هر شکاف کوچکی پر می‌شود و در صورت لزوم، مورد کاملاً برای پوشش دوم بتونه آماده می‌شود.

نحوه انتخاب بهترین رنگ یونولیت

با ارائه بیشترین تنوع رنگ، استفاده از رنگ اکریلیک بر روی فوم بهترین نتایج را برای پروژه شما به همراه خواهد داشت. بسته به اندازه موردی که قرار است نقاشی کنید، ممکن است به بیش از یک بطری رنگ نیاز داشته باشید. همیشه به یاد داشته باشید که مقدار صحیح رنگ را خریداری کنید، زیرا این کار باعث می شود مجبور نشوید در وسط پروژه خود متوقف شوید، که می تواند منجر به ایجاد مناطق تکه تکه شود.

با استفاده از بشقاب ها یا فنجان های کاغذی یا پلاستیکی، مقدار کمی از رنگ استایرو اکریلیک خود را بریزید و قلم موی انتخابی خود را در رنگ فرو کنید. در حالت ایده آل، شما هرگز قبل از شروع به استفاده از قلم مو، بیش از مقدار کمی رنگ روی قلم مو نخواهید داشت. می توانید با استفاده از ضربات کوچک و استفاده از رنگ در یک لایه یکنواخت در کل آیتم شروع کنید. در صورت وجود شکاف یا سوراخ های کوچک متخلخل، مطمئن شوید که آنها نیز به خوبی پوشانده شده اند.

نحوه انتخاب بهترین رنگ یونولیت

پس از خشک شدن کامل رنگ، که ممکن است تا 30 دقیقه طول بکشد، نگاه کنید تا ببینید آیا لکه های سفید قابل مشاهده ای باقی مانده است که از طریق رنگ به نظر می رسد. در صورت وجود، باید لایه دوم و احتمالاً سومین لایه رنگ را اعمال کنید تا بین هر لایه به طور کامل خشک شود. اگر اجازه داده نشود رنگ کاملاً خشک شود، ممکن است در مرحله بعد پوسته شدن یا ترک خوردگی ایجاد شود.

در نهایت، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا باید پروژه را با درزگیر یا پوشش رویی به پایان برسانید. این گزینه کاملاً به شما بستگی دارد و بستگی به نحوه نمایش آیتم Styrofoam دارد. ممکن است از سه یا چهار لایه رنگ استفاده کرده باشید و نیازی به پوشش ضد آب نداشته باشید. اگر اینطور است، نیازی به استفاده از درزگیر یا پوشش بالایی ندارید و ممکن است پروژه شما در این مرحله به پایان برسد.

رنگ آمیزی انواع فوم

از توپ های یونولیت گرفته تا کاشی های سقفی یونولیتی، روش ها و رنگ های مختلفی وجود دارد که بهترین کارایی را دارند. در زیر، ترفندهای جالب این تجارت و همچنین بهترین روش ها برای هر دو نوع فوم فوم را مشاهده خواهید کرد.

نحوه رنگ آمیزی توپ های یونولیت

گزینه های زیادی برای ساختن چیزی از اندازه های مختلف توپ های یونولیتی وجود دارد. افراد ریز، آدم برفی ها، کیک های کوچک تقلبی با ظاهری خوشمزه، سیارات، توپ های بیس بال – احتمالات تقریباً بی پایان هستند! کار با اجسام گرد ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما ما تمام نکات و ترفندهایی را که برای یادگیری نحوه رنگ آمیزی توپ های یونولیت نیاز دارید، داریم.

مراحل ذکر شده در بالا استفاده از بتونه و رنگ و به دنبال آن سنباده زدن و درزگیر ممکن است سطح صافی کافی را روی توپ های گرد یونولیت ایجاد نکند. اگر در مورد پروژه شما اینطور است، مراحل زیر به شما کمک می کند تا مورد شما را به همان اندازه که تصور می کردید کامل کنید:

 • به جای استفاده از بتونه به طور مستقیم روی توپ یونولیت، یک چسب سبک روی آن ناحیه بمالید و آن را با یک پارچه صاف بپوشانید. سپس با بتونه و رنگ آمیزی معمولی ادامه دهید.
 • قبل از استفاده از بتونه، یک توپ یونولیتی دیگر بردارید و سطح آن را به توپی یونولیتی که با آن کار می کنید بمالید. این اساساً قبل از سنباده زدن است، اما با نتیجه ای بسیار سبک تر و کمتر شدید.

نحوه رنگ آمیزی توپ های یونولیت

نکاتی برای رنگ آمیزی توپ های یونولیت با اسپری

راه آسانی برای رنگ کردن یک توپ گرد با قلم مو یا غلتک وجود ندارد. این که رنگ از کناره ها چکه کند و به تمام دستان شما برسد، کثیف است. اگر می خواهید بهترین پوشش ممکن را داشته باشید، بهترین گزینه شما این است که یک توپ یونولیت را با اسپری رنگ کنید. اگر آماده استفاده از اسپری رنگ با توپ Styro خود هستید، در اینجا چند نکته مفید وجود دارد:

 • مطمئن شوید که در یک منطقه با تهویه مناسب هستید.
 • توپ را روی یک سیخ چوبی وسط قرار دهید.
 • در حالی که سیخ را در دست گرفته اید، توپ را اسپری کنید و رنگ را حداقل هشت اینچ از آن فاصله بگیرید. حتما سیخ را بچرخانید و تمام طرف های توپ را برای پوشش کامل در معرض دید قرار دهید.
 • سیخ را در حالت محکم و عمودی قرار دهید و اجازه دهید رنگ به مدت 30 دقیقه خشک شود و سپس لایه دوم را بمالید.
 • این روند را تا زمانی که از نتایج راضی باشید ادامه دهید.

راهنمای استفاده از رنگ بر روی کاشی های سقفی یونولیت

یکی از پروژه های مورد علاقه ما برای کار روی یونولیت رنگ آمیزی کاشی های سقفی است. فرصت تغییر سبک یا زیبایی شناسی همیشه در دسترس است و انجام آن با پیروی از روش های ما بسیار آسان است. برای اطمینان از اینکه در نهایت شگفت‌انگیزترین نتایج را خواهید داشت، توصیه می‌کنیم از راهنمای مختصر خود در زیر استفاده کنید، جایی که به رایج‌ترین سؤالات پاسخ می‌دهیم.

آیا کاشی های سقف باید قبل یا بعد از نصب رنگ آمیزی شوند؟

اگر کاشی‌های سقف شما قبلاً نصب شده‌اند، ممکن است تصمیم بگیرید که گذاشتن آنها برای رنگ‌آمیزی راحت‌تر است. با این حال، هر یک از گزینه ها قابل قبول است. ما متوجه شدیم که اگر قبل از رنگ آمیزی آنها را نصب کنید، رنگ کمتری استفاده خواهید کرد، اما ممکن است به سرعت خسته شوید. رنگ آمیزی بالای سر احتمالاً باعث خستگی می شود و می تواند یک کار خسته کننده در نظر گرفته شود.

اگر کاشی ها را قبل از نصب آنها رنگ آمیزی کنید، به فضای کافی برای چیدن آنها برای رنگ آمیزی و خشک کردن نیاز دارید. مهم است که توجه داشته باشید که برای پوشاندن نوارهای فلزی که کاشی ها را به سقف می بندند، باید رنگ اضافی نیز بگذارید. برای شروع رنگ آمیزی کاشی های سقفی یونولیت خود به مواد زیر نیاز دارید:

 • پارچه، روزنامه یا برزنت
 • نوار نقاش آبی
 • قلم مو پلی استر (عرض بین 2 تا 3 اینچ)
 • انتخاب بتونه
 • عینک محافظ
 • جارو زاویه دار
 • چهارپایه یا نردبان
 • قاب غلتکی و قطب گسترش
 • سطل بزرگ بین پنج تا ده گالن
 • چوب همزن رنگ

آماده شدن برای رنگ آمیزی کاشی های سقف یونولیت

شما نمی خواهید روی هیچ یک از مبلمان یا کفپوش خود رنگ بزنید. برای جلوگیری از این اتفاق، باید همه چیز را بردارید و برزنت های خود را زمین بگذارید. برداشتن مبلمان ممکن است گزینه ای نباشد، در این صورت می توانید به آرامی ورق های پلاستیکی یا پارچه های بزرگ را روی وسایل مبلمان خود بچسبانید. اگر از کاشی های سقفی از پیش نصب شده استفاده می کنید، از جارو خود استفاده کنید تا گرد و غبار انباشته شده را به آرامی از بین ببرید.

آماده شدن برای رنگ آمیزی کاشی های سقف یونولیت

سوالات متداول

آیا می توانید فوم استایرو رنگ را اسپری کنید؟

یکی از بهترین راه‌ها برای پوشش کامل شی‌های یونولیت، استفاده از دستگاه اسپری یا ایربراش است. همانطور که قبلا ذکر شد، باید از رنگ های پایه آب استفاده کنید. اسپری کردن در پایان به پروژه شما نتیجه نرم تری می دهد. شما باید لایه های بیشتری را انجام دهید، اما از آنجایی که رنگ بسیار نازک اعمال می شود، لایه ها خیلی سریعتر از استفاده از قلم مو یا غلتک خشک می شوند.

آیا می توانید فوم را رنگ کنید؟

البته! اگر از مواد مناسب برای کار استفاده می کنید، می توانید تقریباً هر سطحی را رنگ کنید. همین امر در مورد رنگ آمیزی فوم نیز صدق می کند. با این حال، رنگ های مبتنی بر آب تنها راهی هستند که می توانید به فوم خود رنگی پر رنگ بدهید. همیشه از رنگ اکریلیک یا لاتکس استفاده کنید و مطمئن شوید که آنها فاقد مواد شیمیایی هستند. شما نمی خواهید کف شما ذوب شود و به یک توده پلاستیکی تبدیل شود.

آیا می توان فوم پلی اتیلن را ضد آب کرد؟

اگر پروژه نقاشی Styro دارید که باید در فضای باز بماند، ممکن است لازم باشد آن را ضد آب کنید. برای اطمینان از ماندگاری اقلام خلاقانه شما تا زمانی که ممکن است، به یک درزگیر با کیفیت بالا نیاز دارید. پس از اینکه مورد خود را رنگ کردید، از درزگیر انتخابی استفاده کنید و به خاطر داشته باشید که از حلال ها اجتناب کنید. اگر می خواهید از محافظت مطلق در برابر عناصر اطمینان حاصل کنید، می توانید دو یا سه لایه اعمال کنید.

ساده ترین راه برای برداشتن نوار قبل از خشک شدن رنگ چیست؟

یکی از مشکلات مهمی که ممکن است با آن روبرو شوید این است که نوار نقاش خود را بعد از خشک شدن رنگ جدا کنید. انجام این کار منجر به حذف بیشتر رنگ به همراه نوار می شود. برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است نوار را زمانی که هنوز کمی خیس است از روی دیوارها و گوشه ها جدا کنید. سی دقیقه بعد از رنگ آمیزی صبر کنید تا شروع به برداشتن نوار کنید. بعد از اینکه اتاق خود را بررسی کردید و متوجه شدید که هیچ گونه پاشیده شدن رنگی وجود ندارد، اکنون زمان آن رسیده است که روکش ها و برزنت های مبلمان خود را بردارید. اگر مقداری پاشیده رنگ دارید، می توانید به راحتی آن را با یک پارچه و مقداری آب گرم پاک کنید.

منبع :

https://craft-art.com/how-to-paint-styrofoam/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

هفده − دو =

فهرست