توپ یونولیتی از جمله محصولات تولید شده از یونولیت یا پلاستوفوم می باشد که برای کار بردهای مختلفی استفاده می شود و به شکل توپ های کوچک کروی شکل سفید رنگی می باشند  . این محصولات ارزان و سبک به راحتی قابل تهیه می باشند و برای هر کاری که به کار برده شوند هزینه ی زیادی متحمل نمی شوند . یونولیت های مختلف برای تولید نیاز به قالب های متفاوت دارند .

یونولیت چیست ؟

یونولیت ماد ای سفید رنگ و متخلل و سبک می باشد که طی فرآیندهای پتروشیمی از استایرن به دست می آیند .

یونولیت ماده ای مفید می باشد که دارای کاربردهای مختلفی می باشد و از آن در کارهای بسته بندی ، عایق کاری و کارهای هنری و تزئینی و … استفاده می شود و کاربرد آن در سال های اخیر نیز افزایش یافته است .

در بین انواع مدل های یونولیت ، توپ یونولیتی از پر استفاده ترین آن ها می باشد و کاربرد های مختلفی دارد و در امر تزئینات و کارهای هنری و … مورد استفاده قرار می گیرد و ما در این مقاله به نحوه ی ساخت ، تولید و کاربرد آن  می پردازیم .

ماده اولیه یونولیت ، استایرن می باشد که طی فرآیندهای پتروشیمی به دست می آید که محصول نهایی ماده ای سفید رنگ ، سبک و متخلخل می باشد .

تولید توپ یونولیتی

توپ یونولیتی

در سایز های مختلف  از 3 تا 60  سانتی متری تولید می شوند و با توجه به نیاز ، مشتریان می توانند اندازه مد نظر خود را تهیه نمایند .

توپ یونولیتی.مورد استفاده درگلسازی،هسته گلهای توپی شکل و عروسک سازی
سایز:7.5-10-12.5-15-20-30

توپ یونولیتی مورد استفاده در عروسک سازی .هسته گل های فومی.

 • قطر ۷.۵
 • قطر ۱۰
 • قطر ۱۲.۵
 • قطر ۱۵

توپ یونولیتی با تزریق پلاستوفوم در قالب های آلومنیومی تولید می شوند و معمولا به شکل دو نیم کره چسبیده به هم می باشند . فشردگی و سفتی آن ها معمولا بیست می باشد اما در صورتی که مشتری تولید آن ها را به صورت سفارشی درخواست نماید ، قابل تولید با چگالی سفت تر و سبک تر می باشند .

توپ یونولیتی از فشرده شدن پلی استر به پلی استر در طی سه مرحله ی قبل از انبساط ، تثبیت و قالب گیری به دست می آید .

پلی استر در پالایشگاه نفت خام تولید می شود که بعد از آغشته شدن به پنتان به پلی استر فشرده تبدیل می شوند و در دمای 90 درجه سانتی گردار پیش ساخته می شوند . دمای بالا باعث تبخیر کف این مواد می شود و از طرفی نیز ماده پایه ترموپلاستیک را به اندازه 50 برابر وزن اصلی خود می بلعد .

سپس مواد در محلی ثابت به مدت 6الی 12 ساعت باقی می مانند و پس از طی این مرحله به قالب ها تزریق می شوند . این روش همانند روش ساخت یونولیت لوله ای می باشد .

قالبی که توپ های یونولیتی از آن ها به دست می آیند همانند دو نیم کره چسبیده به هم می باشند و جنس آن ها از آلومنیوم می باشد .

لازم به ذکر است که در ساخت این توپ ها می توان با اضافه کردن برخی از افزودنی ها از قبیل مواد مقاوم ، مقاومت آن ها را در برابر شعله تغییر داد .

ارتباط با تکین فوم

کاربرد یونولیت توپی

کاربرد یونولیتی در صنایع مختلف بسیار گسترده می باشد و از آن ها علاوه بر این که در بسته بندی ها و ساخت بناها و …. استفاده می شود می توان در عروسک سازی و تزئینات و … نیز در شکل توپ یونولیتی استفاده کرد . به طور کلی یونولیت ها دارای انواع مختلفی می باشند که هر کدام دارای کاربرد های متفاوتی می باشند .

یونولیت توپی با توجه به شکل و رنگ سفید و ظاهر کروی و اندازه های متفاوتی که دارند و هم چنین به دلیل خاصیت رنگ پذیری و تزئین و … قابلیت کاربرد در ساخت کاردستی ، کارهای هنری ، مدل سازی تزئینی و  ساخت دکور ، ساخت شناور و ماکت سازی و … را دار می باشند .

برای تزئین اتاق های عقد یا مجالس در خانه ها و مهمانی ها و مراسمات ، استفاده از یونولیت توپی می تواند یک ایده جذاب و خوب باشد و می توان آن ها را به روش های مختلف به کار برد .

استفاده از یونولیت توپی در تولید عروسک و تولید گل های مصنوعی و گل آرایی ها برای بله برون و  وسیله های دکوری و … بسیار رایج می باشد و در شاپ های دکوری و تزئینات و خرازی ها به راحتی و با قیمت بسیار مناسب و ارزان  قابل دسترسی می باشند .

 در هنگام استفاده از یونولیت های توپی در هر کاری باید این نکته را در نظر داشت که آن ها مانند سایر مواد پلی استایرنی  در مقابل حلال های نفتی حساس می باشند و بنابرین در استفاده از آن ها باید چسب یا رنگ های حلال تینری یا حلال نفتی استفاده نشود و از استفاده چسب های حرارتی و .. برای چسباندن آن ها خود داری شود ، در عوض برای چسباندن آن ها توصیه می شود تا چسب هایی از قبیل چسب چوب و چسب مخصوص یونولیت استفاده شود و اگر نیاز به رنگ آمیزی داشتند رنگ های حلال آبی نظیر رنگ پلاستیک به کار برده شود .

 به طور کلی در استفاده از این محصول باید دقت کرد تا از چسب ها و رنگ های شیمیایی خورنده استفاده نشود .

ویژگی توپ های یونولیتی

توپ یونولیتی

توپ های یونولیتی شاید برای کسانی که با هنر سر کار ندارند بی ارزش به نظر برسند اما این محصول با توجه ویژگی ها و خواص زیادی که دارند از محبوبیت بالایی بر خوردار می باشند . از جمله ویژگی های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • یونولیت توپی قیمت بسیار مناسبی دارد .
 • از استحکام بسار بالایی بر خوردار می باشند و خاصیت نشکن دارند .
 • دارای سایز بندی های مختلف می باشند .
 • از مواد متراکم و سبک تولید می شوند و وزن سبکی دارند .

مشخصات یونولیت توپی

 •  خام
 • تولید شده از مواد متراکم و سبک
 • استحکام بالا دارند و نشکن هستند
 • در 14 سایز مختلف عرضه می شوند
 • مورد استفاده در تزئینات گل آرایی ، دکوراتیو ، بله برون و …
 • جهت تولید عروسک ، گل های مصنوعی مناسب می باشد.
 • از محصولات پرفروش در فروشگاههای دکوری،تزئینات و خرازی ها می باشد.
 • بصورت مستقیم وبدون واسطه با قیمت ارزان عرضه می شود.

روش ساخت توپ یونولیتی

برای ساخت توپ یونولیتی نیاز هست که مراحل مختلفی گذرانده شود تا توپ های یونولیتی یا یونولیت کروی با اندازه های مختلف تولید شود . توپ یونولیتی دارای سایزهای مختلفی می باشد و قابل سفارش در اندازه دلخواه می باشد .

در ساخت توپ یونولیتی پلی استر طی سه مرحله یه پلی استر فشرده تبدیل می شود :

1-      مرحله ی قبل از انبساط

2-      مرحله تثبیت

3-      مرحله قالب گیری

پلی استر در پالایشگاه نفت تولید می شود و بعد از آغشته شدن به ماده ای به نام پنتان به پلی استر فشرده تبدیل می شود . سپس پلی استر فشرده در دمای بالا تر از 90 درجه سانتی گراد ،  پیش ساخته می شود .

دلیل استفاده از دمای بالا تبخیر نمودن کف این مواد می باشد و از طرفی نیز دمای بالا موجب بلعیده شدن ماده پایه ترموپلاستیک به اندازه ی 50 برابر وزن اصلی می شود .

سپس مواد به دست آمده را در محلی ثابت به مدت 6 الی 12 ساعت نگهداری می نمایندد و پس از این مدت ، مواد را به داخل قالب ها تزریق می کنند . به کار بردن این روش همانند روش ساخت یونولیت لوله ای می باشد .

برای درست کردن یونولیت توپی ، قالبی که معمولا جنس آن از آلومنیوم می باشد  به کار برده می شود که همانند دو نیم کره چسبیده به هم می باشد  و مواد بعد تزریق شدن در این قالب ها به شکل توپ در می آیند . در تولید توپ یونولیتی سفتی و فشردگی معمولا 20 می باشد ، اما می توان آن ها را با چگالی سفت تر و یا سبک تر نیز بسته به سفارش و نیاز مشتری تولید نمود .

مقاومت توپ یونولیتی نیز قابل تغییر می باشد و می توان با اضافه کردن برخی مواد افزودنی در هنگام تولید و انجام مراحل ، مقاومت آن ها را در برابر برخی شرایط از قبیل شعله و حرارت و … افزایش داد . توپ های یونولیتی همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره شد در سایز های مختلف تولید می شوند  که برای تولید آن ها قالب های با اندازه های مختلف به کار برده می شود و معمولا قطر آن ها از  4 سانتی متر تا 60 سانتی متر موجود می باشد  .

توپ های یونولیتی در کارهای هنری ، مدل سازی ، ساخت ماکت ، ساخت عروسک و … استفاده می شود .

سوالات متداول :

توپ های یونولیتی برای چه مواردی استفاده می شود؟

محبوب ترین کاربردهایی که از آنها استفاده می شود عبارتند از:

کاربرد به عنوان پرکننده برای بالش ها، کوسن ها، صندلی های کیسه ای، تخت های حیوانات خانگی، اسباب بازی های پر شده و حیوانات. همچنین می‌توان آنها را قالب‌گیری یا اکسترود کرد تا بسته‌بندی محصول مانند پوشش فوم سخت که اغلب برای محافظت از تجهیزات الکترونیکی استفاده می‌شود..

چقدر طول می کشد تا یونولیت تجزیه شود؟

500 سال

غیر قابل تجزیه زیستی

به گفته دانشگاه واشنگتن، یونولیت 500 سال طول می کشد تا تجزیه شود. نمی توان آن را بازیافت کرد، بنابراین فنجان های استایروفومی (یونولیتی) که در محل های دفن زباله ریخته می شوند برای ماندن در آنجا هستند.

توپ های یونولیتی از چه چیزی ساخته شده اند؟

توپ های فوم: توپ هایی که با پلی استایرن (استایرن) ساخته شده اند، ماده ای سبک و متخلخل

چگونه توپ های کوچک استایروفوم را تمیز می کنید؟

تمیز کردن به راحتی با یک جاروبرقی یا جاروبرقی که امکان اتصالات را فراهم می کند، انجام می شود.

آیا می توانید توپ های یونولیتی را رنگ کنید؟

رنگ های مبتنی بر آب یا رنگ های اکریلیک کاردستی بهترین گزینه برای استفاده در فوم است.

چگونه توپ یونولیتی را برش می دهید؟

توپ های گرد استایروفوم را با بریدن از وسط تقسیم کنید. می توانید با کشیدن یک خط در امتداد خط استوا با یک مداد تیز، یک توپ استایروفوم گرد را از وسط نصف کنید. بسیاری از توپ های استایروفوم قبلاً این خط را توسط سازنده مشخص شده اند. از یک تیغه تیز، یک سیم برش گرم یا یک چاقوی برقی برای تقسیم توپ استفاده کنید

جهت سفارش یونولیت بسته بندی با ما تماس داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

6 − پنج =

فهرست