از مهمترین تجهیزاتی که برای گلخانه ها لازم است گلدان می باشد . گلخانه ها محل های بزرگی برای پرورش گل و گیاه می باشند و گلدان از نیاز های ضروری گلخانه ها به شمار می رود . گلدان ها دارای انواع مختلفی با خصوصیات مختلف می باشند و هر گلدانی برای  کاربرد در گلخانه ها مناسب نمی باشد و باید دارای ویژگی ها و شرایط به خصوصی باشند . سبک بودن گلدان ، مناسب با شرایط آب و هوایی مختلف ، داشتن  عمق مناسب و قیمت مناسب و استحکام و دوام زیاد … از جمله ی خصوصیاتی می باشد که گلدان گلخانه باید داشته باشد.

یونولیت از جمله موادی می باشند که به دلیل سختی بالا و دوام زیاد و همچنین راحتی فرم پذیری در تولید تجهیزات بسیاری همچون اسباب بازی ، تلوزیون ، گلدان و … به کار برده می شوند . گلدان یونولیتی گلخانه از جمله ی گلدان های می باشد که در نتیجه تلاش های کارشناسان برای ایجاد بستر مناسب کشت در گلخانه ها تولید شدند و  دارای مزیت های فراوانی می باشند و  امروزه به جای گلدان های بزرگ و سنگین از آن ها استفاده می شود . استفاده از برخی از انواع گلدان ها می تواند باعث آلودگی خاک گلدان شوند اما گلدان یونولیتی گلخانه به دلیل خصوصیات بهداشتی و ضد میکروبی که دارند قابلیت سازگاری با هر نوع گیاهی را دارند و هیچ نوع آلودگی و مضراتی برای خاک یا گیاه ایجاد نمی کنند . این گلدان ها بعد از سال ها استفاده ظاهر تمیز و زیبای خود را حفظ می کنند و رشد جلبک و رسوبات نمک و … تغییری در ظاهر آن ها ایجاد نمی کند .

انتخاب گلدان مناسب برای گلخانه ها :

انتخاب گلدان به خصوص برای گلخانه ها نیازمند دقت و توجه زیادی می باشد زیرا انتخاب غلط ممکن است هزینه های جبران ناپذیر زیادی را به بار بیاورد و موجب هدر رفت زمان و نابودی سرمایه به کار گرفته شده در گلخانه ها شود . بنابرین گلدان ها از جمله تاثیر گذارترین موارد در تاسیس گلخانه ها به شمار می روند . در انتخاب  گلدان مناسب برای گلخانه باید  دقت داشت که گلدان ، قابلیت زهکشی مناسب ، وزن کم ، قیمت مناسب ، تمیزی راحت ، دوام و ماندگاری زیاد ،  ظاهر زیبا ، قابلیت حمل و نقل راحت و خصوصیات حرارتی مناسب را داشته باشد و سازگار با هر نوع گیاهی باشد . در انتخاب گلدان ها باید توجه نمود که موادی که در ساخت گلدان به کار برده می شوند آلوده و غیر بهداشتی نباشند و از مواد سالم و تمییز تهیه شده باشند  .

مهمترین دلایل کاربرد گلدان یونولیتی گلخانه ها :

همانطور که می دانیم گلخانه ها مکان های مخصوصی می باشند که در آن ها  انواع گل و گیاه و سیفی جات و … پرورش داده می شود . گلدان یونولیتی گلخانه از جمله ی گلدان هایی می باشد که امروزه به مشتریان به جای گلدان های دیگر  پیشنهاد می شوند و  از مهمترین دلایل آن ها  سبک بودن و وزن پایین آن ها نسبت به تمامی گلدان های موجود می باشد . گلدان های سفالی یا سایر انواع گلدان ها به دلیل سنگین وزن بودن  زمانی که با خاک پر می شوند حمل و جابه جایی آن ها بسیار دشوار می باشد اما گلدان یونولیتی گلخانه ، دارای وزن بسیار سبکی می باشد و و زمانی هم که با پرلیت و گیاهان و … نیز پر شوند بسیار سبک و قابل حمل می باشند و در نتیجه مشکل حمل و جابه جایی را راحت تر می نمایند و باغبان می تواند گلدان بزرگ یونولیتی را به راحتی و بدون کمک جابه جا نماید

از دلایل دیگر محبوبیت و کاربرد گلدان یونولیتی گلخانه قیمت مناسب آن ها می باشد . تاسیس گلخانه و خرید تجهیزات از جمله گلدان و تجهیزات آبیاری و … هزینه های زیادی را در پی دارد اما گلدان یونولیتی به دلیل ارزان و به صرفه بودن مقداری از هزینه ها را کاهش می دهد . داشتن شرایط زهکش از دیگر ویژگی هایی می باشد که گلدان گلخانه ها باید داشته باشند زیرا ریشه گیاهان علاوه بر نیاز به آب و غذا به اکسیژن نیز نیاز دارند و اگر اکسیژن به ریشه ها نرسد موجب پوسیدگی و خراب شدگی آن ها می شود . گلدان یونولیتی گلخانه ها دارای سوراخ های زهکشی  در پایین گلدان می باشند که موجب رسیدن اکسیژن به ریشه ها می شوند و در صورت نداشتن سوراخ زهکشی می توان به راحتی و بدون آسیب یا شکستگی با فاصله های معین  در آن ها ایجاد کرد .

مزیت گلدان یونولیتی :

 • عایق های بسیار عالی می باشند و خواص حرارتی مناسبی دارند .
 • مناسب آب و هوای گرم می باشند زیرا رنگ آن ها سفید می باشد که نور و گرما را منعکس می کند و عایقی برای ریشه های گیاه به شمار می روند .
 • قیمت آن ها ارزان می باشد و در نتیجه از نظر اقتصادی به صرفه می باشند .
 • دارای ابعاد و اندازه های زیادی و متنوع می باشند .
 • قابلیت رنگ آمیزی و تزئین دارند .
 • در عمق های مختلف تولید می شوند و دارای گلدان با عمق بالا نیز می باشند و برای انواع گیاهان مناسب می باشند .
 • وزن کمی دارند و در نتیجه قابلیت حمل و نقل آن ها راحت می باشد .
 • دوام و ماندگاری بالایی دارند .
 • در برابر آب و هوای گرم و آفتابی مقاومت زیادی دارند .
 • به راحتی تمییز می شوند و قابلیت شست و شویی دارند .
 • در برابر رطوبت مقاومت زیادی دارند .
 • به دلیل اندازه و عمق های مختلف متناسب با هر سلیقه ای می باشند .
 • دارای سیستم زهکشی برای تخلیه آب اضافی در زیر گلدان می باشند .
 • بهداشتی و ضد میکروب می باشند .
 • رطوبت باعث پوسته پوسته شدن آن ها نمی شود .
 • به دلیل رنگ سفید و یکسان در همه ی آن ها موجب زیبایی گلخانه ها می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

19 − یک =

فهرست