یونولیت ماد ای سفید رنگ و متخلل و سبک می باشد که طی فرآیندهای پتروشیمی از استایرن به دست می آیند .

یونولیت ماده ای مفید می باشد که دارای کاربردهای مختلفی می باشد و از آن در کارهای بسته بندی ، عایق کاری و کارهای هنری و تزئینی و … استفاده می شود و کاربرد آن در سال های اخیر نیز افزایش یافته است .

در بین انواع مدل های یونولیت ، توپ یونولیت از پر استفاده ترین آن ها می باشد و کاربرد های مختلفی دارد و در امر تزئینات و کارهای هنری و … مورد استفاده قرار می گیرد و ما  در این مقاله به نحوه ی ساخت آن می پردازیم .

روش ساخت توپ یونولیتی

برای ساخت توپ یونولیتی نیاز هست که مراحل مختلفی گذرانده شود تا توپ های یونولیتی یا یونولیت کروی با اندازه های مختلف تولید شود . توپ یونولیتی دارای سایزهای مختلفی می باشد و قابل سفارش در اندازه دلخواه می باشد .

در ساخت توپ یونولیتی پلی استر طی سه مرحله یه پلی استر فشرده تبدیل می شود :

1-      مرحله ی قبل از انبساط

2-      مرحله تثبیت

3-      مرحله قالب گیری

پلی استر در پالایشگاه نفت تولید می شود و بعد از آغشته شدن به ماده ای به نام پنتان به پلی استر فشرده تبدیل می شود . سپس پلی استر فشرده در دمای بالا تر از 90 درجه سانتی گراد ،  پیش ساخته می شود .

دلیل استفاده از دمای بالا تبخیر نمودن کف این مواد می باشد و از طرفی نیز دمای بالا موجب بلعیده شدن ماده پایه ترموپلاستیک به اندازه ی 50 برابر وزن اصلی می شود .

سپس مواد به دست آمده را در محلی ثابت به مدت 6 الی 12 ساعت نگهداری می نمایندد و پس از این مدت ، مواد را به داخل قالب ها تزریق می کنند . به کار بردن این روش همانند روش ساخت یونولیت لوله ای می باشد .

برای درست کردن یونولیت توپی ، قالبی که معمولا جنس آن از آلومنیوم می باشد  به کار برده می شود که همانند دو نیم کره چسبیده به هم می باشد  و مواد بعد تزریق شدن در این قالب ها به شکل توپ در می آیند . در تولید توپ یونولیتی سفتی و فشردگی معمولا 20 می باشد ، اما می توان آن ها را با چگالی سفت تر و یا سبک تر نیز بسته به سفارش و نیاز مشتری تولید نمود .

مقاومت توپ یونولیتی نیز قابل تغییر می باشد و می توان با اضافه کردن برخی مواد افزودنی در هنگام تولید و انجام مراحل ، مقاومت آن ها را در برابر برخی شرایط از قبیل شعله و حرارت و … افزایش داد . توپ های یونولیتی همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره شد در سایز های مختلف تولید می شوند  که برای تولید آن ها قالب های با اندازه های مختلف به کار برده می شود و معمولا قطر آن ها از  4 سانتی متر تا 60 سانتی متر موجود می باشد  .

توپ های یونولیتی در کارهای هنری ، مدل سازی ، ساخت ماکت ، ساخت عروسک و … استفاده می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پنج × چهار =

فهرست